Kaip tvarkingai sutvarkyti savo sodo sklypą

Kiekvienas sodininkas žino, kad tik tvarkingu ir tinkamai prižiūrimu žemės sklypu galima mėgautis bei džiaugtis. Rudenį dera sugrėbti šalto vėjo suneštus lapus, vasarą reikia žolę šienauti, o pavasarį ne tik gėles sodinti, bet ir šį bei tą paremontuoti, nudažyti, pakeisti.

Tada jau tikrai galima džiaugtis tvarkingu sodo sklypu. Tik ar neklystame? O kaip dokumentai? Jie tvarkingi, tikslūs ir nepriekaištingi? Greičiausiai, kad ne. Akivaizdu, kad pagaliau atėjo metas tinkamai pasirūpinti savo brangiu turtu ir atlikti geodezinius matavimus.

Tik tai atlikę sklypų savininkai galės visapusiškai džiaugtis žemės sklypo nauda. Žinoma, viską reikia atlikti tinkamai ir teisėtai. Žinoti tikslų sklypo plotą privalo kiekvienas savininkas, nes gal teks jį parduoti, dalyti ar sujungti. Be tikslių  žemės matavimų šių veiksmų atlikti nepavyks. Nederėtų ir pasitikėti kažkada seniai atliktais žemės matavimais.

Pirma, jie nėra tokie tikslūs. Dabar naudojamos matavimo priemonės ir sistemos leidžia ribas nubrėžti centimetro tikslumu. Anksčiau ne visi matininkai tai gebėdavo atlikti.

Antra, kiekvienas savininkas privalo pasirūpinti savo turtu. Už jį niekas šio darbo neatliks. Nereikia tikėtis malonės iš valdžios ar iš dar aukščiau. Tikslių ribų žinojimas visada praverčia, nes gal neapdairiai buvo pastatyta tvora ir kaimynas pasigrobė jums priklausančią nuosavybę. Spaudoje vis pasirodo pranešimai, kad sodų savininkų turtas sugeba "ištirpti". Tikslūs žemės matavimai ir juos įforminantys dokumentai, užkerta kelią tokios klaidos atsiradimui.

Svarbu ir neapsigauti, nes žemės matavimai, tai veikla, kurią gali atlikti valstybinės ar privačios įmonės, kurios turi licencijas rengti žemės sklypų planus. Jei šios licencijos nėra, su tokiais asmenimis prasidėti nereikėtų. Informacijos apie kvalifikuotus specialistus galima ieškoti miestų ar rajonų žemėtvarkos skyriuose, kur visada pateikiamas naujausias įmonių sąrašas.

Geresnio laiko šiems darbams, kaip dabar atlikti tikrai nebus. Tinkamai atlikus darbus, jų kartoti tikrai neprireiks, o savininkas galės džiaugtis ne tik puikiai prižiūrimu sodo sklypu, bet ir tvarkingais dokumentais, kurie įrodo ne tik žemės teisėtumą, bet ir jos dydį bei ribas.

Tvarką sode derėtų pradėti ne nuo rudeninių lapų grėbimo, o nuo dokumentų tvarkymo.